Reseguider från Shuttle Direct
  • Hem
  • Vad vi erbjuder
  • destinationer
  • Reseguider
    • Albanien
    • Algeriet
    • Andorra
    • Armenien
    • Belgien
    • Bulgarien
    • Cypern
    • Danmark
    • Estland
    • Finland
    • Frankrike
    • Grekland
    • Irland
    • Island
    • Israel
    • Italien
    • Kroatien
    • Lettland
    • Liechtenstein
    • Litauen
    • Luxemburg
    • Makedonien
    • Malta
    • Marocko
    • Nederländerna
    • Norge
    • Österrike
    • Polen
    • Portugal
    • Reseguider
    • Rumänien
    • Ryssland
    • Schweiz
    • Slovakien
    • Slovenien
    • Spanien
    • Storbritannien
    • Sverige
    • Tjeckien
    • Turkiet
    • Tyskland
    • Ungern
    • Vitryssland
MY BOOKING
  • sv
HELP

I Greve Draculas trakter, Brașov

Reseguider, Rumänien | 5 juni, 2015 | 0 | by Christina Donnerlid
I Greve Draculas trakter, Brașov

Brașov ligger i Transsylvanien i västra Rumänien, vid foten av Karpaterna. Staden som är välbevarad grundades på 1200-talet av en tysk  orden och blev centrum för det tyskkoloniserade Burzenland. Stadens placering längs handelsvägar som band samman det Ottomanska riket med Västeuropa, i kombination med vissa skattereduktioner, gjorde Saxiska handelsmän rika och politiskt inflytelserika. På tyska heter staden Kronstadt. Befästningar byggdes kontinuerligt runt staden och i tornen höll olika hantverkarskrå till. Från 1542 blev den centrum för reformationen i Transsylvanien. 1689 brändes Brașov av österrikiska trupper och även under stiderna mellan ungrare och ryssar 1849 fick staden svåra skador. Brașov blev rumänsk stad genom Freden i Trianon 1920. Den tysktalande befolkningen var stor fram till senare delen av 1900-talet.

Se och göra

Strada Sforii – Europas smalaste gata.

Council Square har varit marknadsplats ända sedan 1364, men det var inte förrän 1520 man fick marknadsrättigheter.  Husen runt platsen har en rik historia och mitt på torget står en skampåle som användes för offentlig förnedring och straff. Häxor straffades här och skomakarskråets överhuvud Stefan Stenert halshöggs hör 1688 efter att ha förbjudit österrikiska armén att gå in i Brașov.  Platsens viktigaste byggnad är Stadshuset som byggdes 1420.

Biserica Neagra – den svarta kyrkan är den största gotiska kyrkan i Transylvanien och rymmer 5000 personer. Kyrkan började byggas runt 1380, och hette då Saint Mary’s Church, men under den turkiska invationen 1421 förstördes stora delar av den och bygget blev inte klart förrrän 1477. Drygt två hundra år senare förstörde en brand delar av kyrkan och röken gjorde att väggarna färgades svarta, därav namnet svarta krykan. Det tog hundra år att återställa kyrkan och det gjordes av byggarbetare från Danzig vilket är orsaken till att valven är i barockstil. Inne i kyrkan finner man en av Europas största kyrkorglar med sina 4000 pipor. Den byggdes 1836-1839 av orgelbyggaren  Buchholz från Berlin. Varje vecka hålls orgelkonserter i kyrkan. Här kan man också finna den största samlingen av gamla mattor från Mindre Asien.

[mapsmarker marker=”35″]

 

Yekaterina’s Gate byggdes 1559 för att skydda staden. Det är den enda ursprungliga porten som finns kvar från medeltiden.

Piata Sfatului är en trevlig plats att slå sig ner på för att ta en kopp kaffe  och titta på folk.

Mount Tampa ligger 900 meter över havet och har en stor tv-sändare på toppen.  Berget ligger mitt I staden och utgör en klar gräns mellan den gamla medeltida stadsdelen och den moderna med sina betonghus. Härifrån har man en strålande utsikt över Brașov. För att ta sig upp kan man antingen ta linbanan eller promenera någon av de fem stigarna, vilket tar ungefär en timme, och rekomenderas bara under den snöfria säsongen.

Parc Aventura Brașov är en äventyrspark med 14 banor i olika svårighetsgrad som är markerade med olika färger.

Libearty Bear Sanctuary Zarnesti  ger björnar skydd och en möjlighet att leva i en naturlig skogsmiljö. Björnarna har räddats från fångenskap i trånga burar, grym uppfödning och exponering. I Brașovområdet finns cirka  800 av Rumäniens drygt 6 000 björnar.

Dracula’s Castle- Bran Castle, ligger mellan Bucegi- and Piatra Craiuluibergen, vid Rucar-Bran-passet. Många legender har koppling till slottet som sägs ha ägts av greve Dracula. Den första dokumentationen som nämner slottet är ett brev från 1377 skrivet av ungraren Ludovic I D’Anjo som gav invånarna i Brașov en del privilegier.

Festivaler

Etnovember Feast hålls i november och är tre dagar fyllda med olika konstarter – dans, musik, målning, fotografier och design presenterade av olika etniska grupper. Första dagen är fylld av utställningar på universitetet och en konsert. Andra dagen hålls den medeltida marknaden vid Weavers’ Bastion som avslutas med ett fackeltåg genom gamal stan. Sista dagen ägnas bland annat åt ett poesimaraton.

Junii festivalen hålls när snön har smält och vårsolen skiner. Folk från det gamla distriktet Schei firar ”Ungdomens fest ” under en vecka som kulminerar första söndagen efter påsk med att sju grupper av män rider ner från bergen. Seden är daterad 26 mars 1728 men har troligen funnits sedan antiken.

Boende

Bella Muzica – trestjärnigt hotel vid stora torget

Casa Wagner Braşov – trestjärnigt hotell

Kronwell Brașov Hotel – fyrstjärnigt hotell

Hotel Aurelius Împăratul Romanilor – femstjärnigt hotell

Att ta sig dit

Bukarest flygplats, Henri Coanda/Otopeni internationella flygplats, ligger 1,6 mil norr om den rumänska huvudstaden Bucharest. Den är uppkallad efter den rumänska flygpionjären Henri Coanda och Otopeni är namnet på den plats där flygplatsen ligger. För att ta sig till Brașov kan man antingen boka en shuttle eller en privattransport.

Header image: “Brasov” by Micu Radu is licenced under CC BY-NC-SA 2.0
BrașovBukarest

About the Author

Christina Donnerlid

Christina Donnerlid

Grundare och VD PUNKT o PRICK Text och Design Efter många år som anställd, och efter att ha varit hemma med barn ett par år, kände jag att tiden var mogen för att förverkliga min idé. För mig föll det sig naturligt med vad jag skulle satsa på. Jag är en språkmänniska, och det skrivna ordet har alltid intresserat mig, vilket ledde till att jag i slutet på 90-talet utbildade mig till informatör. Under årens lopp har jag skaffat mig erfarenhet av att arbeta med information, kommunikation och olika typer av texter, både att skapa dem och att bearbeta dem. Jag har också arbetat många år inom servicebranschen, och jag är en relationsbyggare som tycker om att träffa nya människor.
View all posts by Christina Donnerlid →
Previous
Roquetas de Mar – en plats för solälskare
Next
Amsterdam – Blommornas och kanalernas stad

Related Posts

  • Rumänien – Vackert och spännande i Greve Draculas land

    Rumänien – Vackert och spännande i Greve Draculas land

Lämna ett svar Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Ursprung okänt. Kontrollera värdet och välj mellan de föreslagna resultaten.

Destinationen okänd. Kontrollera värdet och välj mellan de föreslagna resultaten.

Du måste välja åtminstone 1 passagerare.

No

Extra bagage?

Passagerare Klar
  • + -

  • + -

Du måste välja åtminstone 1 vuxen passagerare.

Vänligen ange barnens ålder.

Extra bagage Klar

Varje passagerare får ta med sig ett standardbagage och ett mindre handbagage (till exempel en handväska eller bärbar dator). Om du har ytterligare bagage, eller extra stort bagage eller sportutrustning, välj från alternativen nedan:

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

Utresa Klar
Flygets ankomstdatum
Flygets ankomsttid

Ange datum och tid för ditt flygs ankomst (inte avgång), som ditt flygbolag har informerat dig om. Chauffören kommer att beräkna tid för bagagehämtning och immigrationsformaliteter.

:

Vänligen välj timmar.

Vänligen välj minuter.

Återresa
Klar Flygets returdatum
Flygets avresetid

Ange datum och tid för ditt flygs avgång, som ditt flygbolag har informerat dig om. Tiden för upphämtning kommer beräknas automatiskt med tanke på restiden och den tid som krävs för incheckning på flygplatsen.

:

Vänligen välj timmar.

Vänligen välj minuter.

ShuttleDirect

    banner

    sök

    FOLLOW

    kategorier

    • Albanien
    • Algeriet
    • Andorra
    • Armenien
    • Belgien
    • Bulgarien
    • Cypern
    • Danmark
    • Estland
    • Finland
    • Frankrike
    • Grekland
    • Irland
    • Island
    • Israel
    • Italien
    • Kroatien
    • Lettland
    • Liechtenstein
    • Litauen
    • Luxemburg
    • Makedonien
    • Malta
    • Marocko
    • Nederländerna
    • Norge
    • Österrike
    • Polen
    • Portugal
    • Reseguider
    • Rumänien
    • Ryssland
    • Schweiz
    • Slovakien
    • Slovenien
    • Spanien
    • Storbritannien
    • Sverige
    • Tjeckien
    • Turkiet
    • Tyskland
    • Ungern
    • Vitryssland
    • London har något för alla

      London har något för alla

      29 maj, 2015 | 0
    • Briançon – En befäst stad vi Italiens gräns

      Briançon – En befäst stad vi Italiens gräns

      22 december, 2015 | 0
    • Taormina – fridfullt på vulkanön

      Taormina – fridfullt på vulkanön

      26 juni, 2015 | 0

    Arkiv

    • november 2020 (3)
    • oktober 2020 (2)
    • september 2020 (2)
    • augusti 2020 (3)
    • juni 2020 (9)
    • maj 2020 (1)
    • april 2020 (6)
    • mars 2020 (4)
    • februari 2020 (2)
    • januari 2020 (2)
    • december 2019 (4)
    • oktober 2019 (5)
    • september 2019 (5)
    • augusti 2019 (5)
    • juli 2019 (4)
    • juni 2019 (6)
    • maj 2019 (7)
    • april 2019 (8)
    • mars 2019 (8)
    • februari 2019 (8)
    • januari 2019 (8)
    • december 2018 (7)
    • november 2018 (8)
    • oktober 2018 (7)
    • september 2018 (5)
    • augusti 2018 (5)
    • juli 2018 (4)
    • juni 2018 (8)
    • maj 2018 (6)
    • april 2018 (8)
    • mars 2018 (7)
    • februari 2018 (7)
    • januari 2018 (6)
    • december 2017 (5)
    • november 2017 (6)
    • oktober 2017 (8)
    • september 2017 (4)
    • augusti 2017 (4)
    • juli 2017 (4)
    • juni 2017 (6)
    • maj 2017 (7)
    • april 2017 (5)
    • mars 2017 (3)
    • februari 2017 (4)
    • januari 2017 (6)
    • december 2016 (5)
    • november 2016 (7)
    • oktober 2016 (8)
    • september 2016 (5)
    • augusti 2016 (6)
    • juli 2016 (6)
    • juni 2016 (6)
    • maj 2016 (8)
    • april 2016 (6)
    • mars 2016 (6)
    • februari 2016 (4)
    • januari 2016 (6)
    • december 2015 (5)
    • november 2015 (8)
    • oktober 2015 (6)
    • september 2015 (7)
    • augusti 2015 (3)
    • juli 2015 (8)
    • juni 2015 (7)
    • maj 2015 (1)
    • april 2015 (7)
    • november 2014 (1)
    • oktober 2014 (1)
    2003 - 2016 Shuttledirect operated by Viajes Alameda CV-Mm037A

    SHUTTLEDIRECT.COM

    • olika typer av tjänster
    • om oss
    • hjälp & vanliga frågor
    • Webbplatskarta

    RÄTTSLIG INFORMATION

    • Kreditkortsäkerhet
    • Sekretesspolicy
    • Villkor

    SOCIAL MEDIA

    • facebook
    • twitter
    • google +
    • linkedin
    • Youtube
    • Instagram
    • pinterest

    FÖRETAGSTJÄNSTER

    • webbplatsägare
    • transportföretag

    This website uses cookies to provide you with the best browsing experience.

    Find out more or adjust your settings.

    Powered by GDPR plugin
    Privacy Overview

    This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

    Strictly Necessary Cookies

    Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

    If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

    3rd Party Cookies

    More information about our Cookie Policy