Reseguider från Shuttle Direct
  • Hem
  • Vad vi erbjuder
  • destinationer
  • Reseguider
    • Albanien
    • Algeriet
    • Andorra
    • Armenien
    • Belgien
    • Bulgarien
    • Cypern
    • Danmark
    • Estland
    • Finland
    • Frankrike
    • Grekland
    • Irland
    • Island
    • Israel
    • Italien
    • Kroatien
    • Lettland
    • Liechtenstein
    • Litauen
    • Luxemburg
    • Makedonien
    • Malta
    • Marocko
    • Nederländerna
    • Norge
    • Österrike
    • Polen
    • Portugal
    • Reseguider
    • Rumänien
    • Ryssland
    • Schweiz
    • Slovakien
    • Slovenien
    • Spanien
    • Storbritannien
    • Sverige
    • Tjeckien
    • Turkiet
    • Tyskland
    • Ungern
    • Vitryssland
MY BOOKING
  • sv
HELP

La Clusaz – Den hemliga skidorten

Frankrike, Reseguider | 14 oktober, 2016 | 0 | by Christina Donnerlid
La Clusaz – Den hemliga skidorten

La Clusaz  är en flera hundra år gammal by i i hjärtat av Aravis-bergen i Haute-Savoie, Frankrike. Trots att man har anordnat vintersportevenemang här ända sedan början av 1900-talet är orten lite hemlig som skidort. Den första linbanan kom till 1956 och 1985 öppnades den första rodelbanan. De två stormästarna Edgar Grospiron och Régine Cavagnoud har hjälpt till att sätta La Clusaz på kartan.

La Clusaz är en mysig by som har bevarat sin charm med bondgårdar, pittoreska stenhus, kyrka och krokiga gator med små butiker, kaféer och restauranger. Just maten har stor betydelse i Le Clusaz som har gjort sig ett namn som gourmetskidort med flera bra krogar som serverar högklassig mat till rimliga priser.

Aktiviteter

Skidåkningen är uppdelad på tre alpina skidområden; Le grand Bornand, dit man tar sig enkelt med skidbuss; La Clusaz , som har de flesta pisterna samt Manigod som hänger ihop med La Clusaz. Det finns 71 backar och över 50 liftar, vars högsta punkt ligger på 2600 meter. Det finns något för för alla typer av åkare, utför-, snowboard- eller telemarksåkare, och det finn även möjligheter till friåkning och ”new school”. Bästa tiden för att åka skidor i La Clusaz är december till april.

Randonné – klättring längs bergssidorna med stighudar under skidorna för att ta sig upp och sedan kunna njuta av off-pist-åkning på sluttningar med orörd snö.

Ski-joering – är en gammal tradition från norra Europa som innebär att man susar fram på slalomskidorbakom hästar i full galopp. Det går undan, nästan 30 kilometer i timmen, och man håller i sig och styr med en plastbygel, det är nästan som att åka släplift. Ski-joering finns på ett 15-tal orter i Frankrike, förutom i La Clusaz, även i Avoriaz, Tignes, Les Arcs och Ardèche.

För den som inte bara vill ägna sig åt utförsåkning finns det andra alternativ. Det finns 70 kilometer längspår varav en del ligger vid sjön Lac des Confins, och andra på hög höjd och med spår i världsklass, där det sägs att både Marcus Hellner och Charlotte Kalla har tävlat.

På sommaren kan den modige prova via ferrata ”Yves Pollet-Villard” , som är en 700 meter lång klättersträcka utrustad med stegar, fotsteg, ramper och kablar. Det är en blanding mellan vandring och klättring, och går mestadels längs med berget, även om vissa delar innebär bestigning. Sträckan är stängd från november till maj, eller längre om snöförhållandena gör det för farligt.

För den som vill ta det lite lugnare finns det också fina leder för vandring och mountain bike.

Ski lift

Utflykter

Två andra byar att besöka och åka skidor i är Saint Jean de Sixt, två kilometer från Le Clusaz, och Megève som ligger granne med Chamonix cirka en timme bort. Megève är en exklusivare by än Le Clusaz och har flera krogar med tre Michelin-sjtärnor.

Annecy – ligger nära La Clusaz och är en charmig medeltida stad med förhistoriska anor. Staden ligger vackert vid Annecysjön och många av husen ligger alldeles vid strandkanten. Sjön är en av de renaste i Frankrike och utnyttjas för bad,vattensporter och fiske. Läget nära Schweiz gör att många arbetar där men bor i Annecy, men staden har också en egen tillverkningsindustri, bland annat tillverkas Salomonskidor, Tefalstekpannor, kullager samt ST Duponts lyxiga tändare och pennor. Det finns gott om trevliga butiker, kaféer och restauranger. Annecy år känt för fina preparerade klätterväggar, som lockar klättrare från hela Europa, och för skärmflygning i världsklass. Om man vill ta det lite lugnare finns det många fina vandringsleder varav en går upp till , La Tournette, områdets högsta topp på 2 352 meter.

Att ta bilen i dalgången bakom Saint Jorioz på sjöns västra sida är en vacker naturupplevelse med bondgårdar, betande djur och höga berg. Överallt ligger det små restauranger och mejerier att besöka för att njuta av lokala specialiteter.

Annecy et le canal du Thiou

Mat och dryck

Ost är den främsta lokalproduerade produkten i Haute-Savoie, och de mest kända sorterna är:

Reblochon, Tomme Blanche, Tomme de Savoie, Chevrotin.

En lokal specilaitet är tartiflette – en krämig potatisgratäng med den lokala osten reblochon, stekt lök, bacon och vitt vin.

Restauranger

Le Vieux Chalet – restaurang och boende med hemma-hos-känsla och solig terrass.

Chalet du Lac – restaurang precis vid sjöns strandkant nere i dalen.

Brasserie Centrale – anrikt ställe med stillsam afterski med vin chaud, öl och jambon cru tillsammans med ortsbor och skidåkare. Prisvärd restaurang.

La Ferme, i La Clusaz – förstklassig restaurang.

Les Confins des Sens, i grannbyn Le Grand Bornand – krog som drivs av ett gäng unga skidåkare och som varje kväll serverar en avsmakningsmeny.

French tomme cheese

Boende

Chalet Le Barna – mysig, rustik alpstuga från 1800-talet. Det finns möjlighet att beställa lagad mat.

Les Rhodos – hotell i alpstil med utsikt over kullarna. I La Clusaz 1,9 kilometer från Juments 2000 lift. Hotellet har solterrass och restaurang.

Beauregard – fyrstjärnigt hotell vid foten av skidbackarna nära La Clusaz. På hotellet finns bastu,uppvärmd inomhuspool, hamam, bar och restaurang.

La Ferme – tvåstjärnigt hotel och förstklassig restaurang i rustik alpstil.

Authentic – timrad lodge med en blandning av klassisk savoyardisk alpstuga och trendig chalet. Rum och restaurang.

Att ta sig till La Clusaz

Närmaste flygplats är Genève, vars officiella namn är Cointrin, och som är unik genom att den har en fransk och en schweizisk del med passkontroller för vardera land. Den ligger sex kilometer norr om Genève och kan nås från både Frankrike och Schweiz. Till La Cluzas tar det ungefär 1 timme och det enklaste sättet att ta sig dit är genom att boka en shuttle på vår hemsida eller en privattransport via Shuttle Direct.

Om Shuttle Direct

Shuttle Direct är ett av de mest väletablerade och välrenommerade transferföretagen i Europa och Nordafrika. Våra duktiga lokala chaufförer ser till att du till ett bra pris, och på ett säker och bekvämt sätt, kan ta dig till och från kryssningsterminalen eller flygplatsen. Förboka din transfer via vår enkla on-line-bokning och låt oss ta hand om resten!

FrankrikeGVALa Clusaz

About the Author

Christina Donnerlid

Christina Donnerlid

Grundare och VD PUNKT o PRICK Text och Design Efter många år som anställd, och efter att ha varit hemma med barn ett par år, kände jag att tiden var mogen för att förverkliga min idé. För mig föll det sig naturligt med vad jag skulle satsa på. Jag är en språkmänniska, och det skrivna ordet har alltid intresserat mig, vilket ledde till att jag i slutet på 90-talet utbildade mig till informatör. Under årens lopp har jag skaffat mig erfarenhet av att arbeta med information, kommunikation och olika typer av texter, både att skapa dem och att bearbeta dem. Jag har också arbetat många år inom servicebranschen, och jag är en relationsbyggare som tycker om att träffa nya människor.
View all posts by Christina Donnerlid →
Previous
Holland, ett land förknippas med tulpaner, väderkvarnar, träskor och konstnärer
Next
Makedonien, ett vackert land som en gång tillhörde det forna Jugoslavien

Related Posts

  • Disneyland Paris – Förlora dig i sagornas värld

    Disneyland Paris – Förlora dig i sagornas värld

  • Paris – Frossa i härliga museer

    Paris – Frossa i härliga museer

  • Avoriaz – Skidåkning på hög nivå för alla åldrar

    Avoriaz – Skidåkning på hög nivå för alla åldrar

  • Morzine – Välj mellan stort och litet skidområde

    Morzine – Välj mellan stort och litet skidområde

Lämna ett svar Avbryt svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Ursprung okänt. Kontrollera värdet och välj mellan de föreslagna resultaten.

Destinationen okänd. Kontrollera värdet och välj mellan de föreslagna resultaten.

Du måste välja åtminstone 1 passagerare.

No

Extra bagage?

Passagerare Klar
  • + -

  • + -

Du måste välja åtminstone 1 vuxen passagerare.

Vänligen ange barnens ålder.

Extra bagage Klar

Varje passagerare får ta med sig ett standardbagage och ett mindre handbagage (till exempel en handväska eller bärbar dator). Om du har ytterligare bagage, eller extra stort bagage eller sportutrustning, välj från alternativen nedan:

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

  • + +

Utresa Klar
Flygets ankomstdatum
Flygets ankomsttid

Ange datum och tid för ditt flygs ankomst (inte avgång), som ditt flygbolag har informerat dig om. Chauffören kommer att beräkna tid för bagagehämtning och immigrationsformaliteter.

:

Vänligen välj timmar.

Vänligen välj minuter.

Återresa
Klar Flygets returdatum
Flygets avresetid

Ange datum och tid för ditt flygs avgång, som ditt flygbolag har informerat dig om. Tiden för upphämtning kommer beräknas automatiskt med tanke på restiden och den tid som krävs för incheckning på flygplatsen.

:

Vänligen välj timmar.

Vänligen välj minuter.

ShuttleDirect

    banner

    sök

    FOLLOW

    kategorier

    • Albanien
    • Algeriet
    • Andorra
    • Armenien
    • Belgien
    • Bulgarien
    • Cypern
    • Danmark
    • Estland
    • Finland
    • Frankrike
    • Grekland
    • Irland
    • Island
    • Israel
    • Italien
    • Kroatien
    • Lettland
    • Liechtenstein
    • Litauen
    • Luxemburg
    • Makedonien
    • Malta
    • Marocko
    • Nederländerna
    • Norge
    • Österrike
    • Polen
    • Portugal
    • Reseguider
    • Rumänien
    • Ryssland
    • Schweiz
    • Slovakien
    • Slovenien
    • Spanien
    • Storbritannien
    • Sverige
    • Tjeckien
    • Turkiet
    • Tyskland
    • Ungern
    • Vitryssland
    • Tignes – Byn för den fokuserade skidåkaren

      Tignes – Byn för den fokuserade skidåkaren

      25 november, 2015 | 0
    • Kardamena – Historiska platser och badliv i skön blandning

      Kardamena – Historiska platser och badliv i skön blandning

      11 maj, 2016 | 0
    • Costa Adeje –  Härliga stränder och vackra golfbanor

      Costa Adeje – Härliga stränder och vackra golfbanor

      5 april, 2019 | 0

    Arkiv

    • november 2020 (3)
    • oktober 2020 (2)
    • september 2020 (2)
    • augusti 2020 (3)
    • juni 2020 (9)
    • maj 2020 (1)
    • april 2020 (6)
    • mars 2020 (4)
    • februari 2020 (2)
    • januari 2020 (2)
    • december 2019 (4)
    • oktober 2019 (5)
    • september 2019 (5)
    • augusti 2019 (5)
    • juli 2019 (4)
    • juni 2019 (6)
    • maj 2019 (7)
    • april 2019 (8)
    • mars 2019 (8)
    • februari 2019 (8)
    • januari 2019 (8)
    • december 2018 (7)
    • november 2018 (8)
    • oktober 2018 (7)
    • september 2018 (5)
    • augusti 2018 (5)
    • juli 2018 (4)
    • juni 2018 (8)
    • maj 2018 (6)
    • april 2018 (8)
    • mars 2018 (7)
    • februari 2018 (7)
    • januari 2018 (6)
    • december 2017 (5)
    • november 2017 (6)
    • oktober 2017 (8)
    • september 2017 (4)
    • augusti 2017 (4)
    • juli 2017 (4)
    • juni 2017 (6)
    • maj 2017 (7)
    • april 2017 (5)
    • mars 2017 (3)
    • februari 2017 (4)
    • januari 2017 (6)
    • december 2016 (5)
    • november 2016 (7)
    • oktober 2016 (8)
    • september 2016 (5)
    • augusti 2016 (6)
    • juli 2016 (6)
    • juni 2016 (6)
    • maj 2016 (8)
    • april 2016 (6)
    • mars 2016 (6)
    • februari 2016 (4)
    • januari 2016 (6)
    • december 2015 (5)
    • november 2015 (8)
    • oktober 2015 (6)
    • september 2015 (7)
    • augusti 2015 (3)
    • juli 2015 (8)
    • juni 2015 (7)
    • maj 2015 (1)
    • april 2015 (7)
    • november 2014 (1)
    • oktober 2014 (1)
    2003 - 2016 Shuttledirect operated by Viajes Alameda CV-Mm037A

    SHUTTLEDIRECT.COM

    • olika typer av tjänster
    • om oss
    • hjälp & vanliga frågor
    • Webbplatskarta

    RÄTTSLIG INFORMATION

    • Kreditkortsäkerhet
    • Sekretesspolicy
    • Villkor

    SOCIAL MEDIA

    • facebook
    • twitter
    • google +
    • linkedin
    • Youtube
    • Instagram
    • pinterest

    FÖRETAGSTJÄNSTER

    • webbplatsägare
    • transportföretag

    This website uses cookies to provide you with the best browsing experience.

    Find out more or adjust your settings.

    Powered by GDPR plugin
    Privacy Overview

    This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

    Strictly Necessary Cookies

    Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

    If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

    3rd Party Cookies

    More information about our Cookie Policy